Trenujesz? Pamiętaj o regeneracji!

Brak snu a trening

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, ale z jakiegoś powodu zaniedbujesz sen, nie wysypiasz się lub cierpisz na bezsenność, z pewnością odbije się to negatywnie na Twoim zdrowiu i samych treningach. Dlaczego? Ponieważ brak snu powoduje zmiany w organizmie, które bezpośrednio wpływają na wydolność organizmu. Między innymi, obniża produkcję somatotropiny – hormonu odpowiadającego za regenerację mięśni. Organizm, który po wysiłku fizycznym, nie może poddać się naturalnej odnowie biologicznej, nie jest w stanie podjąć kolejnego treningu z takimi samymi zasobami energetycznymi. W efekcie Twoja wydajność będzie spadać wraz z osiągami, co z kolei będzie prowadzić do poczucia frustracji. Krótko mówiąc, Twój trening będzie nieefektywny.

aktywność fizyczna a regeneracja

Dobroczynna faza REM

Zdrowy, spokojny i niezmącony sen pozwala natomiast na odzyskanie sił i odpowiednią regenerację. Wszystko dzięki fazie REM, w czasie której zapadamy w leczniczy sen. W tym momencie dochodzi o regeneracji centralnego systemu nerwowego, wzrasta ciśnienie krwi, a napięcie w mięśniach ustępuje. Chwilę później, kiedy przechodzimy do fazy głębokiego snu, organizm zaczyna produkować białka oraz hormony wzrostu. Związki te wspomagają proces odnowy komórek i naprawiają uszkodzenia powstałe w ciągu dnia.

Liczy się jakość

Zła wiadomość jest taka, że nie wystarczy położyć się do łóżka i spać przed osiem czy dziewięć godzin. Dużo ważniejsza niż ilość jest jakość nocnego wypoczynku. Sen powinien być niezmącony, nie przerywany ciągłymi zmianami pozycji, kiedy jest nam niewygodnie. Niestety tak nieefektywny sen może powodować te same zaburzenia, co jego brak. Nie mówiąc o bólach karku, głowy i napięciach, które po niewygodnej nocy towarzyszą nam przez większość dnia. Na szczęście jest też dobra wiadomość: możesz zadbać o to, by Twój nocny odpoczynek był jakościowy i spokojny, a przede wszystkim – by wspomagał naturalną odnowę biologiczną organizmu.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz

Dużą rolę odgrywa tutaj Twoje posłanie oraz przestrzeń Twojej sypialni. Czy sprzyja wypoczynkowi? Czy sprawia, że przekraczając próg pomieszczenia, czujesz się zrelaksowany i zapominasz o problemach dnia? Czy kładąc się do łóżka, czujesz przyjemną miękkość, a w nocy nie marzniesz ani nie przegrzewasz się? Jeśli na część tych pytań odpowiedź jest negatywna, mamy dla Ciebie jedną odpowiedź: naturalna wełna.

aktywność fizyczna regeneracja

Wełna nie tylko zapewnia przyjemny i spokojny sen, doskonale ogrzewa, chroniąc jednocześnie przed przegrzaniem, ale również uzdrawia, uśmierza ból i oddziałuje na otoczenie. Jak to możliwe? Dzięki kilku właściwościom wełny, które bardzo szybko docenisz:

  • Higroskopijność – to zdolność do pochłaniania wilgoci i jej natychmiastowego wydalania z wnętrza włókien. Dzięki temu pościel z wełny ogranicza potliwość, zapewnia optymalną temperaturę ciała, a do tego skutecznie chroni przed bakteriami, roztoczami i innymi szkodliwymi substancjami. 
  • Zawartość lanoliny, działającej przeciwbólowo. 
  • Ujemne jonizowanie powietrza, które poprawia samopoczucie i działanie układu nerwowego. Wełna w naturalny sposób zastępuje szkodliwe jony dodatnie jonami ujemnymi. Dzięki temu tworzy w każdym pomieszczeniu specjalny mikroklimat, sprzyjający regeneracji i wprawiający w doskonały nastrój. Izolacyjność cieplna, dzięki której wełna przedłuża efekt cieplny, relaksując mięśnie i poprawiając krążenie krwi. 
  • Delikatny masaż – zawdzięczamy go wełnianym włóknom, które nieustannie oddziałują na skórę, wspomagając procesy regeneracyjne doskonale ukrwionych mięśni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.