Wszystkie produkty z naturalnej wełny zachwycają swoją naturalnością, wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi i użytkowymi. Należy o nie odpowiednio zadbać, aby służyły nam wiele lat. W kilku prostych radach udzielimy Wam wskazówek, jak należy dbać o produkty wełniane. Wejdź na nasz Instagram @merynos.pl, tam wrzucamy filmiki, jak dbać o wełnę!

 

NOWY PRODUKT

 

Gdy tylko otrzymacie Wasz wymarzony produkt z naturalnej wełny, jak najszybciej wyjmijcie go z opakowania. Złożenie i zapakowanie go do wysyłki może spowodować zagniecenie włókien wełnianych. Jest to zupełnie normalne, ale po rozłożeniu włos się podniesie i zagniecenia znikną.

 

ZAPACH

 

Nasze produkty wykonane są z 100% naturalnej wełny w runie, która ma swój delikatny, specyficzny zapach. Nie perfumujemy wełny, ponieważ w naszej ocenie naturalna wełna pięknie pachnie. Jednak zapach jest przez każdego inaczej odczuwany. Dlatego jeśli chcecie zniwelować zapach, wywietrzcie nowy produkt. Pamiętajcie tylko, aby wietrząc na dworze unikać promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia lub zżółknięcie wełny.

 

PIELĘGNACJA

 

1.    Regularne wietrzenie

Zachęcamy, abyście regularnie wietrzyli i trzepali Waszą wełnianą kołdrę, koc, kamizelkę itd. Regularne, delikatne trzepanie przywróci włóknom wełnianym sprężystość i pozwoli się pozbyć ewentualnych, luźnych włókien.

2. Regularne mrożenie

 

Wełnę można mrozić zimą na dworze, np. wełnianą kołdrę, koc, kamizelkę itd. Ważne jest, aby przy mrożeniu wełny, była ona spakowana szczelnie w worek, aby uniknąć zawilgoceniu. Mrożenie zabija bakterie i jednocześnie odświeża włos. Wełniane swetry można mrozić w zamrażarce.

 

3.    Delikatne czyszczenie

 

Jeśli czujecie, że Wasze wełniane produkty potrzebują odświeżenia (ale niekoniecznie wielkiego prania) pomoże Wam płyn z naturalną lanoliną. Lanolina to naturalny tłuszcz, którym pokryte są włókna wełniane i skóra zwierząt posiadających wełnę. W naturze lanolina ma za zadanie chronić skórę i okrywę wełnianą tych zwierząt przed szkodliwymi czynnikami i warunkami atmosferycznymi. Płyny zawierające lanolinę przeznaczone są do prania i pielęgnacji wyrobów wełnianych.

 

Aby odświeżyć wyroby wełniane należy rozcieńczyć płyn z lanoliną z wodą i spryskać tą mieszanką wełniany produkt. Lekko wilgotny produkt pozostawiamy do wyschnięcia, a na koniec delikatnie strzepujemy. Naturalna lanolina zabezpieczy włókna wełniane i przedłuży ich trwałość.

4.    Pranie chemiczne

 

Część z Was prawdopodobnie zdecyduje się oddać produkt wełniany do pralni. Upewnijcie się, że pralnia jest wyspecjalizowana w czyszczeniu naturalnej wełny, aby nie spotkała Was niemiła niespodzianka przy odbiorze. Do prania powinno się użyć specjalnych detergentów, które przeznaczone są tylko do tego typu materiałów. Są to środki pozbawione enzymów niszczących, które skutecznie działają w niskich temperaturach i posiadają neutralne pH. Przy naszych produktach znajduje się wszywka z symbolami, jak należy czyścić produkty wełniane. Pralnia powinna zastosować się do instrukcji i doskonale odświeżyć wełniany produkt.

5.    Pranie mokre

 

Czasami może się zdarzyć, że nasz wełniany produkt ulegnie silnemu zabrudzeniu i konieczne będzie mokre pranie. Tutaj również niezbędny będzie płyn z lanoliną, który mieszamy z wodą. Bardzo ważne, aby woda do prania miała temperaturę maksymalnie 30 stopni. Zbyt gorąca woda spowoduje sfilcowanie i zbicie się włókien wełnianych. Jest to niestety nieodwracalny proces i nie będzie możliwości „odratowania” zniszczonego produktu.

Samo pranie wykonujemy poprzez ugniatanie produktu zanurzonego w wodzie. Po skończonym praniu odlewamy wodę, a produkt odciskamy dłońmi z nadmiaru wody. Jeśli pierzemy duży produkt np. koc lub kołdrę może się okazać, że nie będziemy w stanie odcisnąć od razu całej wody. Wtedy należy pozostawić mokry produkt np. w wannie, aby woda swobodnie ściekała i co jakiś czas powtarzamy odciskanie.

Po odciśnięciu wody produkt suszymy na płasko w przewiewnym miejscu. Nie należy suszyć wełny w suszarkach mechanicznych.

 

6.    Pranie w pralce

 

Większość nowoczesnych pralek posiada delikatny program do prania wełny. Jednak z doświadczeń naszych klientów zalecamy przed praniem właściwego wyrobu przeprowadzić pranie testowe jakiegoś niepotrzebnego kawałka wełny. Lepiej się upewnić, czy parametry prania wełny w naszej pralce są prawidłowe i czy wełna nie ulegnie zniszczeniu np. z powodu zbyt wysokiej temperatury prania. Jeśli nie macie wełny do przeprowadzenia takiego testu, skontaktujcie się z nami. Przekażemy kawałki wełny, które będziecie mogli „testowo” wyprać w pralce.

To nie wszystko! Więcej ciekawostek, jak pielęgnować wełnę wrzucamy na nasz Instagram @merynos.pl 

Dodatkowo, jesteśmy w trakcie nagrań dokładnych filmików z instrukcją prania i pielęgnacji. Obserwuj nas, aby poznać wszystkie tajniki dbania o wełnę!