15 rzeczy, które można robić w łóżku

 

1. Wdech i wydech

Ćwiczenia oddechowe warto wykonywać jak najczęściej, ale to właśnie w łóżku mamy chwilę, by rzeczywiście skupić się na tej czynności. Ćwicz świadome oddychanie rano i wieczorem, a poczujesz przyjemne odprężenie, Twoja głowa stanie się „lżejsza”, a Ty zyskasz większą radość i optymizm.

Jak oddychać świadomie? Znajdź wygodną pozycję i najpierw skoncentruj się na swoim ciele – upewnij się, że każdy mięsień jest rozluźniony, od mięśni twarzy, przez szyję i barki, po brzuch oraz kończyny. Powoli, spokojnie wdychaj powietrze ustami, wypychając przy tej czynności okolice brzucha. To ważne, by oddech skupić właśnie w okolicy brzucha i przepony, a nie płuc, ponieważ wtedy jest głębszy. Zatrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie powoli wypuść je ustami. Podczas wydychania upewnij się, że Twój kark, barki, tułów i brzuch są rozluźnione.

2. Rozciąganie

Poranne przeciąganie się to idealny sposób na pobudzenie organizmu do działania. Zamiast włączać kolejną drzemkę, wykorzystaj te 10 minut na powolne i bardzo przyjemne, naturalne wybudzenie. Naciągnij jedną nogę, później drugą, wyciągnij mocno brzuch, przenieś ramiona nad głowę i również naciągnij delikatnie. Każda czynność powinna być przyjemna, więc pilnuj swoich zakresów, staraj się ich nie przekraczać i unikać bólu. Ziewaj przy tym do woli. Kolejny krok to napinanie mięśni – każdego po kolei i rozluźnianie. Czujesz jak Twoje ciało się wybudza? Ta kolejna drzemka nie jest już potrzebna, prawda?

co można robić w łóżku

3. Plan dnia

Rozciąganie to za mało, by pobudzić się do działania? Trzymaj przy łóżku swój planner i poświęć kolejnych kilka minut na zaplanowanie swojego dnia. Badania pokazują, że u większości osób sporządzanie listy do zrobienia pomaga im osiągać więcej celów i z powodzeniem realizować swoje plany. Zastanów się przed wstaniem, co jest dla Ciebie najważniejsze w ciągu tego dnia i zapisz te czynności w kalendarzu.

4. Podsumowanie dnia

Lista zrobiona? Wieczór to dobry moment, by odhaczyć wszystko, co udało Ci się osiągnąć. Jakiś punkt nie został zrealizowany? Nie szkodzi, przejdzie na następny dzień. Wieczorem nie gań się za niedotrzymanie zobowiązań, a raczej pochwal za wykonanie tego, co było na Twojej liście. Skup się też na każdej pozytywnej rzeczy, która spotkała Cię w ciągu dnia, poczuj wdzięczność i radość, które doskonale Cię odprężą i pozwolą w dobrym nastroju odpłynąć do krainy spokojnego snu.

5. Mini-medytacja

Czasami trudno odegnać natrętne myśli i wyciszyć umysł przed snem. Pomocna może okazać się medytacja. Ale uwaga: medytowanie nie jest łatwe i trzeba je ćwiczyć. Nie zrażaj się porażkami, po kilku dniach umiejętność koncentrowania uwagi i odsuwania niepożądanych myśli, zacznie przychodzić naturalnie.

Na początek jako formę medytacji możesz traktować świadome oddychanie (patrz: punkt 1). Możesz także sięgnąć po wizualizacje – wyobrazić sobie przyjemne otoczenie, najlepiej na łonie natury, poczuć podmuch wiatru na twarzy, śliskość trawy pod palcami, zapach kwiatów. Staraj się skoncentrować na każdym doznaniu zmysłowym miejsca, w którym się znajdujesz. I najważniejsze: jak tylko myśli zaczną Cię rozpraszać, powoli je odsuń od siebie i wróć do swojego bezpiecznego miejsca.

6. Pozycja poczwarki

Długi dzień w pracy? Zimowa chandra? Dokuczliwy ból głowy? Na te przypadłości mamy jeden sposób: pozycję poczwarki, którą najlepiej praktykować na koniec dnia. Czego potrzebujesz? Pościeli lub koca z naturalnej wełny. A oto instrukcja: rozłóż pościel lub wełniany koc, połóż się pośrodku, zawiń dół pościeli tak, by przykryła stopy, a następnie zawiń boki. Połóż się na boku, przysuwając kolana do klatki piersiowej.

Pozycja poczwarki jest skuteczna z dwóch powodów. Po pierwsze – takie ułożenie ciała przypomina organizmowi kojące czasy płodowe. Tak, Twój organizm pamięta ten etap Twojego życia lepiej niż myślisz. Po drugie – pościel z naturalnej wełny wzmaga poczucie przyjemnego otulenia, a dodatkowo eliminuje dodatnie jony wokół Ciebie, zapewniając mikroklimat sprzyjający odprężeniu i niwelujący ból głowy.

7. Przytulanie się

Nic tak nie wspiera regeneracji i relaksu jak kontakt fizyczny. Potrzebujesz odprężenia? Zaproś swoją drugą połówkę do wspólnego przytulania. Pobudzicie w ten sposób oksytocynę – hormon odpowiedzialny za poczucie szczęścia i przyjemności, a Wasze problemy i napięcia natychmiast znikną. Brak drugiej połówki? Podobny efekt osiągniesz tuląc się do ukochanego czworonoga. Jeśli masz kota, koniecznie wsłuchuj się w jego miarowe mruczenie. Badania potwierdzają, że częstotliwość kociego mruczenia reguluje ciśnienie!

rzeczy które można robić w łóżku

8. Seks

Wspólne chwile z drugą połówką mają wręcz magiczne działanie na zdrowie i psychikę. Nie dość, że spalasz kalorie, dotleniasz mózg i odprężasz mięśnie, to jeszcze zyskujesz więcej pewności siebie, a dzięki endorfinom i oksytocynie żegnasz stres oraz zły nastrój. A co najważniejsze – poprawiasz relacje z partnerem. Same zalety.

9. Śniadanie w łóżku

Czy jest coś przyjemniejszego niż rozpoczynanie dnia od pysznego śniadania w ciepłej pościeli? Tym, którzy nie boją się okruszków, gorąco polecamy!

10. Czytanie

Czytanie to popularna czynność wykonywana w łóżku. My jednak radzimy, by po książkę sięgać nie „do poduszki”, ale rano, na przykład w weekend, kiedy możesz sobie pozwolić na dłuższe wylegiwanie. Dlaczego? Ponieważ wieczorne czytanie pobudza mózg i w efekcie utrudnia zasypianie i może wpływać na sen. Z drugiej strony: jeśli zasypianie przy książce jest Twoim nawykiem, możesz mieć większe trudności z koncentracją na książce w ciągu dnia. Dlatego lepiej czytać rano!

15 rzeczy które można robić w łóżku

11. Długie rozmowy

A może by tak spędzić czas na rozmowie o minionym dniu lub nadchodzących planach? Opowiedzieć o wspólnych marzeniach, powspominać? Rozmowy zacieśniają więzi, poprawiają nastrój, pomagają rozwiązać problemy, rozwiać wątpliwości. Rozmawiaj z partnerem, z dziećmi, nawet z bliską osobą przez telefon. A łóżko? To tylko super komfortowy dodatek!

12. Domowy salon piękności

Aromatyczne świece, olejki, przyjemne masaże... Domowe SPA to szybki sposób na relaks. Wykorzystaj do niego aromaterapię. Jeśli chcesz pozbyć się stresu, a w dodatku cierpisz na bezsenność, sięgnij po lawendę. Chcesz się pobudzić przed długim dniem? Rano wetrzyj w skórę olejek mandarynkowy, który w ciągu dnia będzie Cię mobilizował do działania. W pracy dużo stoisz? Olejek rozmarynowy zniweluje ból stóp. Po masażu koniecznie owiń nogi i stopy produktami z naturalnej wełny, które przedłużą efekt cieplny i przyniosą ukojenie.

13. Niepokonany fort

Niedzielny poranek sprzyja rodzinnym szaleństwom. Grafik zajęć jest raczej luźny, nikomu się nigdzie nie spieszy. Co powiecie na to, by zbudować fort i spędzić w nim pół albo i resztę dnia? Im większy, tym lepiej! W końcu muszą się w nim zmieścić wszyscy domownicy: rodzice, dzieci i czworonogi!

co robić w łóżku

14. Drobne przyjemności

Co zrobić, by ulubiona przekąska smakowała lepiej? Zjeść ją w łóżku! Jeśli masz już dopuścić się oszustwa w diecie, zrób to porządnie i wyciągnij z niej maksymalną przyjemność.

15. Odpoczynek

Nie śpisz? Odpoczywaj. Rób to jednak świadomie. Łóżko to miejsce, które nie powinno znać telefonów, telewizora ani Netflixa. Urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe jony dodatnie, które powodują rozdrażnienie, potęgują zmęczenie i wywołują ból głowy. Niebieskie światło, jakie wydzielają, hamuje natomiast wydzielanie melatoniny, czego efektem jest bezsenność. Unikaj ich w sypialni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.