Naturalna wełna owcza i jej niezwykłe właściwości

Właściwości znane od zarania dziejów

Naturalna wełna owcza była ważnym surowcem dla naszych przodków. Od tysięcy lat ludzie wykorzystywali runo owiec, by tworzyć okrycia, chroniące ciało przed zimnem. Szybko też odkryto jego niezwykłe właściwości uśmierzania bólu. Dzisiaj wiemy, że to zasługa lanoliny, naturalnego wosku, wytwarzanego przez gruczoły łojowe zwierząt posiadających wełnę. Świeżo ścięte runo owiec służyło naszym przodkom do okładania chorych miejsc i – co ciekawe – to właśnie hodowcy tych zwierząt leczyli złamania, a nawet nastawiali kości!

W XIX wieku prof. dr Gustav Jäger rozpoczął eksperymenty nad właściwościami izolacyjnymi wełny. Sprawdzał, jak reaguje ludzki organizm na mrozy, kiedy okryty jest tylko wełną. Okazało się, że osoby, biorące udział w badaniach, nie tylko nie byli wyziębieni po kilku godzinach spędzonych w niskich temperaturach, ale również nie chorowały na przeziębienie ani grypę. Wyniki swoich badań, potwierdzające zdrowotne właściwości, jakie daje naturalna wełna owcza, Jäger opublikował w wielu książkach i rozprawach naukowych.

naturalna wełna owcza właściwości

Naturalna wełna owcza w fizjoterapii

Ta właśnie niezwykła zdolność do utrzymywania stałej temperatury ciała sprawia, że wyroby z wełny idealnie sprawdzają się jako wsparcie dla fizjoterapii. Pomagają one przedłużyć efekt cieplny wywołany podczas zabiegów, a osobom z dolegliwościami natury reumatologicznej przynoszą natychmiastową ulgę. Nie tylko dlatego, że ogrzewają bolące miejsca, ale również ze względu na zdolność do łagodzenia bólu. Naturalna wełna owcza przyniesie też ukojenie osobom, cierpiącym na poważniejsze schorzenia, jak choroba Raynauda. Jej objawami są zimne stopy i palce, wynikające ze zmniejszonego przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Wełniane włókna ogrzewają zmarznięte kończyny, a oprócz tego - delikatnie masują skórę, poprawiając jej krążenie.

Idealna na zimę i na lato

Inną cechą, która sprawia, że naturalna wełna owcza jest niezwykle funkcjonalna, jest tzw. higroskopijność. Oznacza to, że wełna może przyjąć ilość pary wodnej odpowiadającą 1/3 jej własnej masy. Nie sprawia przy tym wrażenia wilgotnej w dotyku. Ta właściwość sprawia, że wełna nie tylko świetnie ogrzewa podczas zimowych dni i nocy, ale również – pozwala utrzymać optymalną temperaturę latem. Ciało nie przegrzewa się, a elastyczna budowa włókien zapewnia odpowiedni przepływ powietrza.

wełna owcza właściwości

Bakterie nie mają szans

Higroskopijność sprawia, że wełna nie wchłania potu, ale wydala go na zewnątrz, sama pozostając suchą. Nie ma więc szans, by w jej włóknach zagnieździły się bakterie. Oprócz tego, wełna doskonale oczyszcza nasze otoczenie ze szkodliwych związków chemicznych oraz z tzw. elektrosmogu, który powstaje na skutek działania urządzeń elektronicznych. Jest ona naturalnym biofiltrem, co doceniła branża budowlana. Wełna wykorzystywana jest jako składnik izolacji cieplnej oraz tapet, chroniąc przed szkodliwym promieniowaniem środków, wchodzących w skład materiałów budowlanych.

Naturalna ochrona przed tym, czego nie widać

Ale to nie wszystko. Otaczając się wełną w mieszkaniu czy w sypialni, zapewniamy sobie zdrową przestrzeń, która nastraja pozytywnie i poprawia samopoczucie. Jak to możliwe? Naturalna wełna owcza chroni przed negatywnym wpływem fal elektromagnetycznych oraz przed działaniem żył wodnych. Szczególnie warta uwagi jest zdolność do niwelowania jonów dodatnich jonami ujemnymi. Jony dodatnie powstają na skutek działania urządzeń elektronicznych, zanieczyszczeń zewnętrznych oraz roztoczy. Zbyt duża ich ilość w pomieszczeniu negatywnie wpływa na system nerwowy, stając się przyczyną rozdrażnienia, złego samopoczucia, a nawet wywołując bóle głowy i obniżając odporność organizmu. Wełna unicestwia jony dodatnie, zamieniając je na ujemne, odpowiedzialne za dobre samopoczucie i zdrowie.

naturalna wełna owcza

Za co jeszcze kochamy naturalną wełnę owczą?

Powodów jest wiele, ale wymieńmy chociaż kilka:

  • Miękkość włókien, zapewniającą przyjemny dotyk i wrażenie wspaniałego otulenia. 
  • Wytrzymałość, dzięki której właściwościami wełny możemy cieszyć się bardzo długo. Włókna wełny mają niezwykłą zdolność do regeneracji, a my możemy im w tym pomóc, wystawiając produkty z wełny na słońce, a także wietrząc w nocy. Świetnie sprawdzają się kąpiele w lanolinie, a suszenie powinno odbywać się zawsze w pozycji poziomej. 
  • Sprężystość – wyroby wełniane szybko wracają do swojej formy po zgnieceniu. 
  • Brak efektu naelektryzowania – w przeciwieństwie do sztucznych tkanin, wełna elektryzuje się w bardzo niewielkim stopniu dzięki stałej zawartości wilgoci.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.