Jak pielęgnować wełniane włókna?

Wełniane włókna – właściwości

By w pełni zrozumieć potrzeby wełny, należy zrozumieć naturę ich włókien. Te miękkie w dotyku, a jednocześnie wytrzymałe i elastyczne elementy w dużej mierze same utrzymują własną higienę. Wszystko dzięki higroskopijnym właściwościom, które umożliwiają wełnie wchłanianie i odparowywanie wilgoci. Sprawia to, że wełniane włókna tworzą niesprzyjające środowisko dla bakterii. Są także bardziej odporne na zabrudzenia. Sprężystość włókien umożliwia im natomiast niesamowicie szybką regenerację, kiedy wełna nie jest używana. Wszystko to oznacza, że wyrobów z wełny nie trzeba prać często, a jedynie raz na miesiąc czy dwa.

Na co narażone są wełniane włókna?

Mimo to, wełna jest bardzo wymagająca, jeśli chodzi o odpowiednią pielęgnację. Chociaż nie przyciąga bakterii, mogą zagnieździć się w niej mole. Przechowywanie wyrobów wełnianych w ciemnym kącie szafy nie jest więc zalecane. Oprócz tego wełna jest podatna na mechacenie, a także na spilśnianie pod wpływem tarcia, wilgoci czy wysokiej temperatury. W efekcie wełna się „zbija” i kurczy, tracąc swoje cenne właściwości. Jeśli chcesz zapewnić swoim wełnianym ubraniom czy pościeli długoletnie życie, musisz więc przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących prania i pielęgnacji.

wełniane włókna pielęgnacja

Pranie wyrobów z wełny

Jedynym środkiem, jakiego należy używać do prania wyrobów wełnianych są detergenty z lanoliną. Lanolina jest naturalnym składnikiem owczego runa. Pomaga wełnie zregenerować się, nabrać sprężystości i oczyścić zabrudzenia. Ubrania czy pościel pierzemy wyłącznie ręcznie i tylko w ciepłej wodzie, najlepiej w temperaturze 30 st. C. Wyroby wełniane ugniatamy delikatnie w dłoniach, pozostawiając je następnie w wodzie ze środkiem piorącym, by lanolina mogła wniknąć w wełniane włókna. Równie ostrożnie opłukujemy wełnę, unikając gwałtownego zgniatania czy naciągania tkaniny.

Suszenie tylko w pozycji poziomej

Bardzo ważne jest także odpowiednie suszenie wyrobów z wełny. Najlepiej najpierw owinąć je ręcznikiem i delikatnie naciskać, by wydobyć nadmiar wody z tkaniny. Następnie kładziemy ją w pozycji poziomej – nigdy pionowej. Mokra wełna jest o 30% bardziej narażona na rozciąganie niż sucha. Jeśli nie chcemy trwale uszkodzić jej włókien, musimy zapewnić jej suszenie „na leżąco”. Od czasu do czasu można tkaninę obrócić na drugą stronę albo ponownie obłożyć ręcznikiem, by pozbyć się wody.

wełniane włókna pranie

Regularne wietrzenie

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji wełny jest wietrzenie. Zarówno w promieniach słonecznych, które odnawiają wełniane włókna i napełniają ciepłem, jak i nocą, gdy działają niskie temperatury i wilgoć. Pozwalają one wełnie odświeżyć się i oczyścić. Jeżeli przechowujesz wełnianą pościel w szafie przez znaczną część roku, pamiętaj, by również regularnie ją wyciągać i wietrzyć. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo, że straci sprężystość i cenne właściwości lub zaatakują ją mole.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.