Ciekawostki o wełnie

 

  1. Wełna stała się popularna prawdopodobnie przez przypadek. Zdrapana ze zwierzęcia włóknista sierść okazała się łatwa w skręcaniu i łączeniu na całej długości. Tak dostrzeżono jej cenne właściwości do wytwarzania odzieży.
  2. Włókno wełniane stworzone jest głównie z alfa-keratyny, budulca, który znajduje się we włosach i sierści wszystkich ssaków, a także w rogach i pazurach. Sprawia on, że pojedyncze włókna łatwo się ze sobą plotą.
  3. Swędzenie, jakie powoduje wełna, to prawdopodobnie wynik wrażliwości skóry na grubszą średnicę włókien lub ich zakończeń, a nie reakcja alergiczna.
  4. Wełna stanowiła bardzo cenny towar w wielu kulturach na przestrzeni dziejów. Kiedy król Ryszard Lwie Serce został schwytany w 1192 r., mnisi cystersi złożyli swoją część okupu cesarzowi rzymskiemu w postaci 50 tys. worków z wełną.
  5. Oprócz odzieży wełna ma jeszcze wiele zastosowań, również przemysłowych. Jest używana m.in. w amortyzatorach fortepianowych i wysokochłonnych podkładach stosowanych przy wycieku oleju.
  6. Wełna jest także stosowana w produkcji ogrodzeń i koców do kontroli erozji. Pozwala na to jej lekka, przewiewna struktura, która stanowi doskonałą ochronę, pozwalając jednocześnie roślinom wyrastać spod powierzchni.
  7. Wełna ulega biodegradacji. Rozpada się powoli nawożąc rośliny azotem w wysokości aż 17 proc. Dla porównania, w produktach do nawożenia gruntu znajduje się zaledwie 6 proc. azotu.
  8. Włókna wełniane potrafią jednocześnie wchłaniać i odpychać wilgoć. Dzieje się tak ze względu na białka kwasów tłuszczowych, znajdujące się na ich powierzchni, które nie absorbują cieczy. Wewnętrzna struktura włókien pozwala im jednak gromadzić duże zapasy wilgoci w postaci pary.
  9. Właściwości te sprawiają, że wełna jest w stanie utrzymać ciepło nawet gdy jest wilgotna.
  10. W przeciwieństwie do nylonu i poliestru, wełna jest ognioodporna. Nie topi się pod wpływem bezpośredniego działania wysokiej temperatury. Te właściwości testuje amerykańska armia, pracująca nad odzieżą przeznaczona do ochrony jednostek bojowych przed eksplodującymi wybuchami.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.